МОМ: Мигрантите може да потеглят към България

Македония и Сърбия ограничиха влизането на мигранти, Румъния въведе 100%!к(MISSING)онтрол.
Македония и Сърбия ограничиха влизането на мигранти, Румъния въведе 100%!к(MISSING)онтрол. / БГНЕС

Мигрантите могат да се насочат към България, след като повечето балкански страни въведоха ограничения за тяхното придвижване. Това предупреждава говорителят на Международната организация за миграция (МОМ) Жоел Милман.

Заради все по-големия брой на мигранти няколко балкански държави обявиха, че въвеждат контрол по своите граници, чиято цел е да филтрира и намали потока от хора, минаващи през тяхна територия.

През последните месеци Европейският съюз се сблъска с невиждана от Втората световна война миграционна вълна, която някои експерти сравняват с Великото преселение на народите. От началото на годината през Средиземно море в ЕС са влезли 840 000 мигранти.

Унгария бе първата държава, която взе мерки, за да защити европейците от мигрантската вълна, издигайки ограда по своите граници. Нейният пример бе последван и от други държави. Румъния въведе 100% контрол по границите си. От вчера Македония и Сърбия спряха да пускат мигранти, с изключение на идващите от Сирия, Афганистан и Ирак, т.е. страните, където се водят кръвопролитни войни.

Днес на основния граничен пункт между Република Македония и Гърция край град Гевгелия се стигна до известно напрежение, след като македонските гранични власти започнаха да връщат всички мигранти, които идват извън страните с военни действия. Така на гръцка земя останаха няколко хиляди души да чакат, за да преминат границата, уточнява репортерът на БГНЕС.

Гръцките власти твърдят, че от тяхна страна има поне 3000 души, които искат да преминат в Македония. Сред тях има граждани от Мароко, Бангладеш и Конго.

Агенция БГНЕС припомня, че само преди два дни властите в Скопие официално съобщиха, че от началото на годината в страната от Гърция организирано с автобуси и влакове са докарани над 480 000 души.

Президентът Георге Иванов пред репортер на БГНЕС призна, че Македония не получава никаква информация от Гърция за мигрантите, включително и за това дали сред тях има опасни лица.

В същото време днес на извънредната среща в Брюксел министрите на вътрешните работи и правосъдието на страните от ЕС се договориха за затягане на граничния контрол по външните граници на общността. През последните дни все повече европейски държави настояваха за това, след кървавата трагедия от 13 ноември в Париж. На тази дата група ислямистки терористи изби 129 невинни граждани от различни националности и рани стотици други. Веднага след атентатите Франция въведе извънредно положение и възстанови контрола по границите. Според последната информация терористите, отговорни за кървавата баня в Париж, са пристигнали в страната, смесвайки се с мигрантския поток, който преминава по така наречения Западнобалкански маршрут. /БГНЕС