Македонският митрополит Наум: Очакваме съслужение с Църквата-майка, изпратихме братски призив до Патриарх Неофит

Премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов с митрополит Наум.
Премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов с митрополит Наум. / БГНЕС

Следващата стъпка е съвместно съслужение на светата Литургия /Евхаристия/ и по този начин заедно на практика да изпълним решението на БПЦ, с което тя прие да бъде Църква-майка на МПЦ-Охридска архиепископия.

Това каза пред Агенция БГНЕС струмишкият митрополит Наум от Република Македония по повод следващите стъпки между БПЦ и МПЦ-Охридска архиепископия.

БГНЕС: Българският патриарх Неофит съобщи, че между двете църкви МПЦ-Охридска архиепископия и БПЦ има пълен консенсус по всички въпроси. Коя е следващата стъпка, която очаквате да се състои между Църквата-майка и Охридската архиепископия?

Митрополит Наум: Следващата стъпка е съвместно съслужение на светата Литургия /Евхаристия/ и по този начин заедно на практика да изпълним решението на БПЦ, с което тя прие да бъде Църква-майка на МПЦ-ОА. Ако двете църкви заедно не извършват съслужение на светата Литургия, тогава какъвто и договор да имаме между тях или едностранни действия – те нямат смисъл и съдържание. Нашата църква и сега е много благодарна на БПЦ за поетия кръст да ни представлява, да се застъпва за нас и да ни помага да бъдем част от православния свят. Но смирено чакаме този кръст да донесе възкръсналото щастие на общото ни причастие със светите Христови тайни от един и същ путир. Ние очакваме тази обща стъпка много скоро да се случи. Тези дни изпратихме писмо до Негова Святост Патриарх Неофит с братски призив за общата служба на Светата Литургия.

БГНЕС: Споделяте ли информацията, че Вселенската патриаршия гледа положително на искането на МПЦ-Охридска архиепископия БПЦ да бъде нейна Църква-майка?

Митрополит Наум: Последната дума, разбира се, ще има Вселенският патриарх Вартоломей – такъв е редът в православната църква. Доколкото аз знам и това е напълно нормално, Вселенският патриарх неуморно работи върху единството на Една, Света, Съборна и Апостолска църква – това е неговата основна задача. Ние вярваме, но и виждаме, че всичко, което са прави в Православната църква, съгласно тази задача, е едновременно радост и утеха, чрез Светия Дух, и за самия Вселенски патриарх Вартоломей.

БГНЕС: Кои са общите предизвикателства пред които са изправени двете православни църкви в Република Македония и България?

Митрополит Наум: За общите предизвикателства в днешния свят към Църквата Божия, няма да говоря, защото те са известни. Най-същественото и най-важното е, че църквата трябва да се изправи срещу собствените си предизвикателства. В църквата няма достатъчно истински духовни отци и духовни лидери, които правилно да разсъждават за доброто и за злото, които да взимат смели решения и да заставят зад тях, които решават проблемите и които са способни да привличат и водят вярващия народ. Недостигът на духовни отци -лидери е ключовият проблем на църквата днес. /БГНЕС