Обучение за мотористи във ВМА: Как да окажем първа помощ при инцидент на пътя

Обучение за мотористи във ВМА: Как да окажем първа помощ при инцидент на пътя
Обучение за мотористи във ВМА: Как да окажем първа помощ при инцидент на пътя / БГНЕС

Десетки представители на най-голямата мотоорганизация в България “Sofia Riders” участваха в лекция-дискусия за оказване на първа помощ, която се проведе във Военномедицинска академия, съобщиха от ВМА.

Партньорството между двете страни започна преди няколко месеца, когато бе проведена съвместна кампания за насърчаване на донорството в България. А след днешната среща стана ясно, че съвместните инициативи ще продължат и занапред.

По време на курса д-р Емил Кържин, който е част от екипа на реанимацията на болницата, показа нагледно на любителите на високите скорости какви са основните стъпки за оказване на първа помощ.

Представителите на “Sofia Riders” признават, че много често стават свидетели на пътнотранспортни произшествия. Целта на курса е да знаят какво трябва да направят в една такава ситуация, за да могат да помогнат на пострадалия.

„Това е чудесна инициатива и аз много се радвам на този интерес от ваша страна. Аз като военен хирург ще ви кажа едно нещо, което бих искал наистина да запомните - най-честата предотвратима смърт на бойното поле и на пътя – това е спирането на външното кървене”, коментира полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS, ВРИД началник на Военномедицинска академия.

Той отбеляза, че именно мотористите често пъти се оказват първи на местопроизшествието и затова трябва да бъдат подготвени да помогнат:

„Налагането на турникета, външното притискане, вдигането на крайника са изключително важно нещо. Това спасява живот. Само за демонстрация – през бедрената артерия, която е почти колкото пръста ми, за 1 минута може да се загубят около 2 литра и половина кръв, а за 2 минути – има тотална кръвозагуба със смърт. Това кървене се спира с просто притискане. Идеята ни е, че много често вие сте първи на мястото на инцидента и вие не само с ентусиазма, но и със знания, можете да бъдете изключително полезни. Освен за златния час, за който сте чували, най-важни си остават платинените 10 минути след травмата, в които вие ще бъдете там. И вашата помощ може да бъде абсолютно безценна”. /БГНЕС