Габриел: Краят на иранската ядрена сделка е заплаха за Близкия Изток

Оттеглянето на САЩ от споразумението за иранската ядрена програма може драматично да усложни ситуацията в региона на Близкия изток, заяви германският външен министър Зигмар Габриел пред репортери в Берлин. Той отбеляза, че Техеран напълно спазва параметрите на сделката и призова американския президент Доналд Тръмп да не пречи на споразумението.

"Нашите страхове са, че ситуацията със сигурността в Близкия Изток след спирането на споразумението само ще се влоши, а няма да се подобрява. Има опасност да се върнем обратно към времето, когато Иран развиваше ядрени оръжия и има опасност да възникнат нови военни рискове", посочи министърът.

Техеран и шест световни сили (Великобритания, Франция, Китай, Русия, САЩ и Германия) постигнаха през 2015 г. споразумение за уреждане на ядрения проблем с Иран. Те приеха всеобхватен план за действие, който предвижда премахването на санкциите, наложени на азиатската държава от Съвета за сигурност на ООН, САЩ и ЕС във връзка с ядрената й програма. В замяна на това Иран обеща да ограничи тези си дейности. Сделката влезе в сила през януари 2016 г.

Габриел каза още, че Берлин е готов да обсъди подобряване на отношенията с Анкара, но едва след освобождаването на германските граждани, арестувани в южната ни съседка.

"Възможно е нашите отношения да се подобрят през следващите няколко месеца, но предпоставка за това е освобождаването на задържаните германски граждани", каза той.

Връзките между Германия, където живеят 3 млн. етнически турци, и Турция са обтегнати, особено след миналогодишния опит за преврат срещу президента Реджеп Ердоган. След него Германия вече спря 11 отделни оръжейни доставки за Турция, които включваха пистолети, муниции или компоненти за оръжия.

Отношенията допълнително и рязко се влошиха, след като турски съд реши шестима активисти да останат в ареста по подозрение, че са помагали на „терористична” група. Един от тях е германецът Петер Щойтнер. /БГНЕС, ТАСС