Жителите на Гърмен: 80% от престъпността е на българските институции, тотално некадърни и крадливи

Една карикатура ще върши по-добра работа от институциите, смятат в Гърмен.
Една карикатура ще върши по-добра работа от институциите, смятат в Гърмен. / БГНЕС

80% от престъпността е на българските институции, тотално некадърни и крадливи. Налагат простотията, а тя е по-умна от тях. Това заяви Мехмед Топалов на митинга в Гърмен по повод 1 година от събитията в общината, предаде кореспондентът на БГНЕС от региона.

„Една карикатура ще върши по-добра работа от тях“, допълни Топалов.

Митингът започна в 18.30 часа пред Общината. На него единият от ораторите каза: „Не искаме вендета, но ще се стигне до там“.

„Няма да забравим и няма да простим нападението на ромите преди една година“, заяви организаторът на митинга Иван Кременлиев. Той припомни, че веднага след събитията са съставени 40 акта на жители на Гърмен и Марчево, образувано е и производство за хулиганство срещу тях. „Няма да се откажем, докато не паднат всички постройки, а не само 10 бараки. За това протестираме“, добави Кременлиев. Според него нищо не е свършено от общинската администрация в Гърмен, а набезите продължават.

Протестиращите заявиха, че са поканили министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова да присъства, но тя не е дошла.

Жителите на Гърмен няма да забравят и да простят за нападенията.
Жителите на Гърмен няма да забравят и да простят за нападенията. / БГНЕС

Органите на реда не могат да се справят, а кражбите и набезите продължават. Собственикът на търговски обект в село Марчево си купи пистолет, за да се пази от набезите на ромите, съобщиха ораторите по време на митинга.

„За една година не решиха проблема, всички власти идваха, но се снишават, а хората не искат това да продължава. Властите ще си ходят, а не ние. Единни сме, трябва да повярваме, че заедно сме силни. Искаме децата ни да живеят тук, а не да бягат навън. Искаме властта да покаже, че има държава, че има закони“, заявиха ораторите на митинга, след което тръгна шествието на несъгласието.

Около 20 полицаи охраняваха подстъпите към ромския квартал.
Около 20 полицаи охраняваха подстъпите към ромския квартал. / БГНЕС

Колоната бе водена от озвучителна уредба, от която звучеше песента „Война“, тръгна към местността Ярчев хан, където се намира подстъпите към ромското гето „Кремиковци“. По 3-километровия маршрут на шествието на несъгласието се присъединяваха още жители на Гърмен, за да се съберат накрая около 500 души.

Подходите към ромската махала бяха преградени от 20 полицаи. Към този час протестът е мирен. /БГНЕС