ВМА има стратегическо значение за България, защото е част от националната сигурност
ВМА има стратегическо значение за България, защото е част от националната сигурност в състава на Въоръжените сили. Тя отдавна излезе извън рамките на тези си отговорности и е много активен участник в системата на националното здравеопазване. Над 80% от нейната дейност е свързана с цивилното население.
Това заяви полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS по време на годишната конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор, съобщиха от ВМА.
По време на форума той представи данни, свързани с проведените реформи във ВМА от 2014 г. насам”
„Към 30 юни 2014 г. болницата имаше дългове в размер на 227 милиона – главница и лихви. Това беше изходната точка на мениджърския екип на сегашния министър на здравеопазването проф. Николай Петров, чийто заместник бях аз”, подчерта проф. Мутафчийски и допълни:
„Нашата философия, когато поехме болницата, беше тя да бъде спасена, защото ние не стояхме на тази страна, че това е толкова стратегическа болница, че каквото и да стане с нея, държавата все ще я понася. Всичко има лимит на търпение”, заяви още началникът на ВМА и призна, че в началото всичко им изглеждало като мисията невъзможна.
След като били открити „пробойните”, започват и промените. След преговори с фирмите и проведена реформа по отношение на редица дейности, част от дълговете са стопени.
„След като се показахме като грижовни стопани, получихме и помощ от държавата. Спомняте си изказването на министър-председателя Бойко Борисов, който преди време заяви: ВМА спестиха 27 милиона лева, сега ще им дадем 20. Успяхме да издействаме цесия. Балгодарение на всички тези стъпки, дълговете на болницата драстично намаляха”, поясни още проф. Мутафчийски.
Той представи и статистически данни за намаляването на разходите, като от 70 милиона лева през 2014 г, през 2016 г. вече са били сведени до 53:
„Това е много сериозна крачка. Съвременната медицина е медицината, основана на доказателствата. На базата на огромни проучвания, които показват кое лечение е точното лечение. И когато това нещо се вкара в една болница, тогава става защитимо за мениджъра.
„Как увеличихме приходите? За да има успешна формула на работа, трябва да има качествени специалисти. А за да са на лице, освен добри условия на работа, трудът им трябва да е овъзмезден. Затова въведохме избор на екип, чрез доболничната помощ също реализираме дейност, спешната също. Всичко това е отишло при хората, за да останат във ВМА”, коментира проф. Мутафчийски, подчертавайки, че качеството на лечебната дейност не е намаляло, а броят на пациентите се е увеличил.
След презентацията проф. Мутафчийски получи поздравления от присъстващите на форума за впечатляващите резултати, които е представил: „Явно може да се намерят модули. Когато човек има желание и започне да мисли как може да излезе от дадена ситуация, може би ще се намери изход и начин на поведение, което е факт”, коментира председателят на УС на БЛС д-р Венцислав Грозев. *?HKEI