Бразилия крачи към шестата, но чудесата в Русия не спират

Бразилия демонстрира най-качественият и балансиран футбол на Мондиала в Русия и върви своя път към дългоочакваната шеста световна титла. Чудесата обаче са част от футболната игра и настоящото Световно първенство показва това по забележителен начин.

1/8 финалите на Мондиала вече са в миналото. Преди тяхното начало имаше трима идоли, остана само един - Неймар. Безбройните фенове на Лионел Меси и Кристиано Роналдо останаха шокирани в първия ден от плейофите, след като кумирите им поеха към домовете си. Аржентина във вълнуващ мач падна от Франция с 3:4, а героят в срещата бе 19-годишният Килиан Мбапе, автор на два великолепни гола. Само няколко часа по-късно надпреварата напусна и Кристиано Роналдо, а негов екзекутор стана Единсон Кавани, автор и на двата гола за победата на Уругвай с 2:1.

Роналдо и Меси наистина имат толкова много почитатели, че е в реда на нещата милиони да определят това Световно първенство като слабо или безинтересно, след като двамата ги няма. Други са възхитени от вълнуващите мачове, изпълнени с обрати и неочаквани резултати. Легендата на Манчестър Юнайтед и Англия Гари Невил написа след загубата на Япония от Белгия (2:3), че това е най-добрият Мондиал във футболната история.

Неймар отнесе десетки ритници в четири срещи, но както обикновено е хулен в цял свят и в социалните мрежи изобилстват колажи от страданията му, които наистина са малко преувеличени. Звездата на Селесао обаче наистина води отбора си към нещо голямо и показа това в двубоя срещу Мексико. Соченият за нов лидер на бразилския тим Филипе Коутиньо остана в сянката на Неймар в най-важния мач на отбора досега, но нападателят на Пари Сен Жермен все още не е доказал на критиците си защо е най-скъп в света и поставян в компанията на Меси и Роналдо. Бразилия започна с равенство срещу Швейцария, измъчена победа над Коста Рика и доста по-уверена срещу Сърбия, за да стигне до безапелационната срещу Мексико в директните елиминации. Опитният турнирен боец сега ще се изправи срещу отбора на Белгия, който сътвори подвиг, за да стигне до обрат в трилъра срещу Япония. Белгия наистина направи нещо рядко срещано - последният отбор, който бе обръщал резултат от 0:2 в основното време на Мондиал (без продължения) бе Португалия на Еузебио срещу Северна Корея през 1966 г. Англичаните със сигурност виждат в това добра поличба, след като именно през 1966 г. спечелиха единствената си световна титла. Снощи те пречупиха Колумбия, а това се случи след дузпи за първи път в историята на "трите лъва", с което едно проклятие падна.

Сензация направиха руснаците с елиминирането на безидейните световни шампиони от 2010 г. Испания. Сегашният тим на Русия бе определян от мнозина като най-слабия в историята на страната преди началото на турнира, но за първи път влезе в 1/4 финалите.

В 1/8 финалите за първи път в историята се извършиха по четири смени в един мач. На настоящия шампионат влезе в сила правилото да се заменя четвърти играч по време на продълженията. Русия първа се възползва от това и Станислав Черчесов пусна Александър Ерохин на мястото на Далер Кузяев.

Както се случва винаги, няколко отбора си направиха тънки сметки още в групите и постигнаха резултати, които ги устройват, дори и те да са негативни. В резултат сред най-добрите осем в една половина са Бразилия, Франция, Уругвай и Белгия, а в другата - Русия, Хърватия, Швеция и Англия.

С началото на директните елиминации дойде и удивителна вест от Южна Корея, където отборът, който си заслужи уважението на целия свят с героизма срещу Германия, бе замерян с яйца от местните фенове за това, че не се е класирал напред, а това е пореден пример за това, колко неблагодарни понякога са запалянковците.

Цифрите сочат, че в 1/8 финалите са вкарани 24 гола в осем срещи, средно по три на мач, а това е отличен показател. Преди четири години в Бразилия първият плейофен кръг не бе толкова резултатен - 18 гола (средно по 2.25)

Пет от мачовете завършиха в основното време, други три след дузпи, а в нито едно от продълженията не бе отбелязан гол.

Англия от четвъртия си опит преодоля съперник след изпълнение на дузпи.

Три отразени удара от бялата точка в една серия - този рекорд бе поставен от португалеца Рикардо Перейра в мача срещу Англия на Мондиал 2006, а сега хърватинът Даниел Субашич го повтори.

На този шампионат футболисти от един тим си вкараха два автогола в различни срещи. Черишев и Игнашевич се разписаха в собствените си врати срещу Уругвай и Испания и станаха първият отбор от 1966 с два автогола на Мондиал след България. На първенството в Англия преди 52 години Иван Вуцов стана автор на един от най-красивите автоголове във футболната история срещу Португалия, а Иван Давидов порази вратата на Унгария.

Футболистите на Испания си дадоха 1137 паса в мача срещу Русия, а това е рекорд на световен шампионат.

Русия е единственият дебютант в 1/4 финалите. Бразилия, Уругвай, Франция и Англия са ставали световни шампиони, най-доброто постижение на Швеция е сребро, Хърватия се е окичвала с бронзовите медали, а Белгия е ставала четвърта веднъж. /Екип на БГНЕС