България, Сърбия и Унгария ще развият сътрудничеството си в областта на природения газ

 Министерството на енергетиката предлага „Булгартрансгаз“ да бъде включен като бенефициент по програмата
Министерството на енергетиката предлага „Булгартрансгаз“ да бъде включен като бенефициент по програмата / БГНЕС

България, Сърбия и Унгария ще работят за гарантиране на енергийната сигурност в региона като развият сътрудничеството си в областта на природения газ. Това стана ясно по време на среща на българския енергиен министър Теменужка Петкова, сръбския министър на енергетиката и минното дело на Република Сърбия, Александър Антич и министъра на външните работи и търговията на Унгария, Петер Сиярто.

Основна тема по време на разговорите бе реализацията на проекта за изграждане на междусистемната газова връзка България-Сърбия, съобщиха от МE. На 17 май, в рамките на срещата на върха ЕС - Западни Балкани бе подписана съвместна декларация за ускоряване изграждането на междусистемна газова връзка България-Сърбия. С цел интегриране на проекта в съществуващата газопреносна мрежа на Република България, българската страна декларира намерението си да определи, със съгласието на ЕК, оператора на преносна система „Булгартрансгаз“ ЕАД за организатор на проекта и оператор на бъдещия газопровод на българска територия. През месец май т.г. стартира изпълнението на проекта „Техническа помощ за подготвителни дейности до началото на строителството на междусистемна газова връзка България–Сърбия“ по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност”. Крайният резултат от проекта ще бъде издаването на разрешително за строеж като заложеният бюджет е в размер на 6 млн. евро. В тази връзка Министерството на енергетиката предлага „Булгартрансгаз“ да бъде включен като бенефициент по програмата.

Министрите Петкова и Антич подчертаха, че ще бъдат предприети всички необдходими мерки, така че проектът да се финализира и интерконекторът да се въведе в експлоатация до 2022 г.

БГНЕС припомня, че по план газовата връзка трябва да е готова до края на 2022 година. В началото на януари 2017 г. министрите Теменужка Петкова и Александър Антич подписаха споразумение за свързването на националните газопроводи.

Газопроводът е с обща дължина 170 километра. Трасето ще свързва София със сръбските градове Димитровград и Ниш. Българският участък е 63 километра. Строителството ще започне в края на 2019 година и ще се финансира с 45 млн. евро от оперативна програма "Конкурентоспособност". Плановете са годишно да се транспортират близо 2 милиарда кубически метра газ.

Очаква се изграждането на тръбата да създаде най-малко 2500 нови работни места – както при самото строителство, така и в сферата на производство на газови уреди и компоненти за газови системи. Проектът е приоритетен за Европейския съюз. /БГНЕС