НФЦ се управлява от директор, който не е прекъснал в законния срок управлението на собствена фирма

От 30 октомври 2017 г. Националният филмов център е оглавен от директора Жана Караиванова, актриса и продуцент, която от дълги години живее в САЩ, а чрез фондацията си за българо-американски културен обмен организира кинофестивали и на българска, и на американска територия.

В средите на кинодейците обаче има известен смут заради съмнения в законността при изпълнение на нейните нови функции в качеството й на директор на НФЦ. Проверка в търговския регистър, направена две седмици след дата на встъпването й в длъжност, показва че Караиванова все още не е напуснала длъжността на управител на основаната от нея продуцентска фирма „Юнайтед продъкшънс“ ЕООД с ЕИК 175138023. Същата фирма е регистирана като продуцент под регистрационен номер 201410059 и Жана Караиванова продължава да фигурира като управител в регистъра за филмовите продуценти на изпълнителната агенция, която в момента ръководи.

Законът за филмовата индустрия изрично не допуска в чл. 7, ал. 4, т.2 изпълнителният директор на НФЦ „да упражнява търговска дейност или да е управител“. Това е недопустимо и съгласно чл. 5. от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, според който „Лице, заемащо публична длъжност, не може да заема друга длъжност или да извършва дейност, която съгласно конституцията или специален закон е несъвместима с неговото положение“.

БГНЕС разполага с документи, които показват и други прегрешения на Караиванова. Оказва се, че в качеството си на член на Национална художествена комисия - експертно-консултативен орган към изпълнителния директор на изпълнителна агенция „Национален филмов център“ през 2014 г. и 2016 г., Жана Караиванова двукратно е кандидатствала и е получила финансиране от държавния бюджет по процедури, организирани от агенцията Национален филмов център. В Закона за филмовата индустрия обаче е посочено,че „членовете на националните художествени комисии, финансовата комисия и служителите на агенцията не могат да кандидатстват за финансово подпомагане по реда на този закон". Според същия закон недопустимо е лица, заемащи публична длъжност, да разходват бюджетни средства в интерес на „търговски дружества или кооперации, в които то или свързани с него лица са членове на орган на управление или контрол, управители, съдружници или притежават дялове или акции“. Освен освобождаването от длъжност подобно нарушение при установен конфликт на интереси води и до отнемане на „възнаграждението, получено от деянието, породило конфликт на интереси за периода, през който конфликтът на интереси е бил укрит, в полза на държавата или общината“.

БГНЕС припомня, че Националният филмов център основно се занимава с подпомагане и координиране производството на български фирми. Там се разпределят средствата, отпуснати от държавата за производство на филми.

Освен като актриса Жана Караиванова е известна и със заемането на административни постове. През 2014 г. е била член на комисията по игрално кино към центъра. Оглавява го след дълги години временно управление от различни и.д. директори. За нея се знае още, че завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ през 1984 г., Снимала се е в няколко десетки български филма, до 1996 г. е в трупата на Народния театър, от 1996 г. живее в Ню Йорк. Основател на Фондация за българо-американски културен обмен. През 2000 г. създава Фестивал на българското кино в Ню Йорк, както и Фестивала за независимо американски кино So Independent, който всяка година има две издания – в Ню Йорк и София. /БГНЕС