Президентът отличи младежи със златни значки и сертификати

Младежи получиха лично от президента Румен Радев златни значки и сертификати от международната награда на херцога на Единбург, предаде репортер на БГНЕС. Отличието се връчва за личностно развитие и постижения.

Наградата има три нива - бронз, сребро и злато. Във всяко едно, от които участниците поставят свои лични цели, които следват за определен период от време. Участниците избират активности в направленията: Умения, Физическа активност и Доброволчество и преживяват Приключенско пътуване.

За да постигнат най-високото ниво на наградата – злато, Герасим Станчев, Румяна Ашкова, Тино Пенчев, Румен Радев, Десислава Манолова, Виктория Еленкова, Елена Даракчиева участват в Проект в полза на обществото, далеч от родното си място.

„Тази програма стимулира младите хора да си поставят високи цели, който между другото сами формулират. Прави ги по-отговорни за собственото си бъдеще“, заяви на церемонията държавният глава. Според Радев конкурсът изгражда у участниците умения за лидерство.

„В днешно време на планетата има близо 2 милиарда младежи. Всички те са изправени пред предизвикателства, непознати на поколенията преди тях“, заяви още в речта си Румен Радев.

През изминалата година и половина седемте младежи, работили по постигане на своите цели, са посветили над 400 часа, за да развиват умения като: свирене на Лунната соната; усъвършенстване владеенето на езици; научаване нови кулинарни техниките и начините за правилно сервиране, флоралното изкуство. Над 450 са часовете прекарани в целенасочено доброволчество, като дейностите в които се включиха младежите са: запознаване на малки деца по лесен и приятен начин с науката, популяризиране на своите училища в социалните медии, градски библиотеки, участие в организация на местни и областни събития, свързани както с възрастните читатели, така и с малките любители на книгата, подобряване условията в интериора и екстериора на училище, оформяне на кътове за отдих, игри и реклама. Във физическата активност младите са отделили малко над 400 часа за повишаване на физическата издръжливост и бързината, чрез трениране на цялата мускулатура, усъвършенстване на видове удари в скуоша, активни тренировки по народни танци. /БГНЕС