Концерт в памет на двама велики революционери – Капитан Петко войвода и Джузепе Гарибалди – огласи зала „България“ на Софийската филхармония, предаде репортер на БГНЕС.
Под палката на маестро Славил Димитров прозвучаха произведения на едни от най-популярните италиански и български композитори Верди, Белини, Доницети, Росини, Пучини, Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов, Петко Стайнов, италиански канцонети и български фолклор. Триумфалният марш из „Аида“ на Верди, интермецо из „Селска чест“ на Маскани, Ръченица из „Тракийски танци“ на Петко Стайнов, "Нестинарско хоро" на Големинов.
Концертът се превърна в наслада както за традиционната публика, така и за неизкушените от класическата музика слушатели. Той бе запомнен и с изпълнение на кантатата „Капитан Петко войвода“, която е специално написана за него. Неин автор е диригентът Славил Димитров.
„Музиката се подчинява на народната песен за революционера. Не е случайно и началото на произведението, парафраза на любимата песен на „Командирина“ - химна на Родопа планина „Руфинка болна легнала“. Без да се променя нито една нота от първоизточниците, развитието в произведението се стреми да моделира ново звучене на добре познатите песни“, сподели авторът.
Много от зрителите признават, че са дошли на концерта, защото обичат Капитан Петко вйвода. Повечето от тях свързват този образ с едноименния популярен сериал по сценарий на Николай Хайтов и с Васил Михайлов в главната роля.
Петко войвода и Джузепе Гарибалди
Петко войвода е роден на 18 декември 1844 г. в българското село Доганхисар в днешна Гърция. През 1861 г. след убийството на своя брат и братовчед той става хайдутин и неговата чета води успешна борба с турците в района на Беломорска Тракия. След поредица от успешни битки с поробителя неговата чета става легендарна.
XIX век е епоха на национално-освободителните движения в цяла Европа. През есента на 1864 г. Петко воевода заминава за Гърция. Там той става слушател във Военната академия. Малко по-късно предприема обиколка в Македония и от там се отправя за Италия, която наскоро се е обединила в една държава под водачеството на Джузепе Гарибалди.
Така през 1866 г. се състои срещата между двамата легендарни революционери. Петко войвода е приет радушно в дома на великия италианец. Там те съставят план и организират прочутата „гарибалдийска дружина“ в състав от 220 италианци и 67 българи, която участва в Критското въстание.
При пристигането си на остров Крит, на българския революционер е възложена мисия с малък самостоятелен отряд да действа в района на планината Шилик. Тук Петко войвода отново се проявява като храбър и смел ръководител и си спечелва званието „Капитан“. След потушаването на въстанието напуска острова без да капитулира пред турците. Пребивава в Александрия, в Марсилия и в Италия. Известно време се установява в Атина, откъдето разпространява възвание към сънародниците си за освобождение на целокупното си отечество.
Капитан Петко войвода се прибира в родния край и продължава да води борба с османския поробител. Той взема активно участие в Руско-турската освободителна война /1877-1878 г./ и обществения и политически живот в новосъздадената българска държава. Умира през 1900 г. във Варна, където има издигнат паметник. /БГНЕС