Минералната баня Панчарево - традиции от римско време до днес

Панчаревските минерални извори имат богата история, която датира от тракийско и римско време, те се намират край София, предаде репортер на БГНЕС.

Траките оценили по достойнство минералните води и красотите на Панчарево и се заселили в местността, която тогава носела името Риляник.

Римляните, след превземането на македонското царство, разположили свой военен лагер, наблюдателна крепост и селище в близост до изворите.

Според стара легенда, римската баня била построена по повеля на император Константин Велики, който е живял в Сердика заедно с дъщеря си. По това време са построени седем големи и малки басейни. Нарекли баните "Чезаре - Царски".

По време на Османската империя, околността е била прочута с водата, която извира тук. Турските бани/хамами/ в района на днешно Панчарево са били сред най-посещаваните.

Веднага след Освобождението започнали да се правят проучвания на минералните извори и бани в района на София, при което се доказало, че новите бани са построени върху стари римски основи.

Минералната баня в Панчарево днес е единствената все още функционираща обществена баня в района на София. Водата в банята се слави като изключително лековита. Тя е природно чиста - не съдържа санитарно-химични, антропогенни и микробиологични замърсявания, не съдържа микрокомпоненти с неизяснено и токсично действие, има стабилен физико-химичен състав и свойства.

Водата е бистра, безцветна и без мирис, извира с температура около 49 градуса. Препоръчва се за лечение на редица заболявания и травми. /БГНЕС