Продават на търг писма на Грета Гарбо, в които тя разкрива терзанията си

Писма, писани от холивудската дива Грета Гарбо, които хвърлят светлина върху самотата на една от най-енигматичните американски киноактриси на 20 в., ще бъдат продадени на търг в Лондон идната седмица.

За 36-те писма, както и за 100 снимки на живялата в търсена изолация актриса, която почина през 1990 на 84 години, ще се наддава на 12 декември.

Шведско-американската филмова икона, която изчезна от екрана и публични появи през 1941, остана митична фигура до смъртта си и живя сама в Манхатън без да приема покани за гостувания и интервюта.

Писмата са от период от няколко десетилетия, но основно са писани през 30-те години и началото на 40-те в Бевърли хилс, Калифорния. Те са до приятелката й графиня Марта Вахтмайстер, която живее в замъка Тищад в Швеция, а Гарбо често я посещава.

Кореспонденцията дава представа за тревожността, просмукала живота на Гарбо, както и за нейната самота, депресия и крехко здраве, за постоянната й носталгия и любов към шведската природа, посочват от аукционната къща Сотбис.

Настроението в писмата е в ярък контраст с албума от 11 аматьорски снимки, уловили Гарбо да се радва на живота в замъка заедно със семейство Вахмайстер, да кара ски, да общува с хора и да си играе с животни.

Родена в Стокхолм през 1905 като Грета Ловиза Густафсон, Гарбо израства в бедност.

Но работата върху модели за шапки я води към театрални и филмови роли в Европа, които привличат вниманието на холивудското студио MGM, и през 20-те години тя заминава за Америка.

Играе главна роля в драмата „Гранд хотел” през 1932 и произнася най-известната си реплика: „Искам да съм сама”, обявена от Американския филмов институт за един от 30-те знакови филмови цитати на всички времена.

Тогава изглеждало, че това е искреното желание на Гарбо, но писмата, повечето неподписани, с изключение на едно с подпис „Клоунът”, а две – завършващи със скици на женски фигури, показват, че постигната самота не й е донесла щастие.

Известна с красотата си, Гарбо остава докрай и обект на обожание. Експерти по фотография казват, че лицето й е единствено по рода си и „напълно съвършено”, според Свен Броман, автор на биографията „Разговори с Грета”.

„Разстоянието между очите й, височината на челото й, устата й, тя цялата беше божествена”, пише Броман.

Очаква се колекцията от писма и снимките да бъдат продадени за 20 000 паунда (23 000 евро). /АФП