Галерията на Дружеството на пловдивските художници отива в историята

Галерията на Дружеството на пловдивските художници отива в историята
Галерията на Дружеството на пловдивските художници отива в историята / БГНЕС

До месец галерията на Дружеството на пловдивските художници на ул. "Гладстон" в Пловдив ще бъде съборена, днес тя бе оградена, а строителите извършват подготвителни работи, предаде кореспондентът на БГНЕС в Пловдив.

Оказа се, че построената преди 45 години по еталоните на социалистическата архитектура сграда съдържа азбест, така че останките подлежат на изхвърляне по специален режим. Взривове няма да се използват, стана ясно днес. Сградата се намира в самия център на града. Новата галерия трябва да бъде готова през април 2019, тя ще бъде монолитна стоманобетонна конструкция с естествено горно осветление. И досега галерията отговаряше на това описание, но състоянието и беше силно занемарено. Въпреки това изложби в нея имаше до края на май тази година. 3.5 млн. лв. са отделени за новия проект.

Историята на Дружеството на пловдивските художници датира от една великденска изложба през 1911 година, когато своите картини показват пловдивчаните Симеон Велков, Григор Савов и Атанас Овчаров. Успехът е толкова голям, че през 1912 година Григор Савов организира втора изложба, в която кани и всички художници от Южна България и така става първият куратор. Негова е и идеята за създаването на Дружеството на художниците с център Пловдив. 16 художници се отзовават, те стават и основатели на дружеството. В него в това време и в следващите години членуват Христо Станчев, Сирак Скитник, Николай Райнов, Давид Перец, Даниел Дечев, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев, Владимир Рилски, Борис Ангелушев. По- късно, през 50-те дружеството става колективен член на Съюза на българските художници, а 60-те остават в историята на българското изобразително изкуство с имената на цяло поколение творци с национална тежест- Иван Кирков, Колю Витковски, Йоан Левиев, Димитър Киров, Георги Божилов- Слона, Енчо Пиронков, Христо Стефанов. Днешното дружество е основано през 1990-та като сдружение с идеална цел, чиято основна задача остава същата, като в началото на миналия век- популяризиране на творбите на неговите членове. /БГНЕС