Лунният роувър Юту-2, доставен с Чан'е-4, с помощта на който са засадени семената
Лунният роувър Юту-2, доставен с Чан'е-4, с помощта на който са засадени семената / БГНЕС
Земни семена от памук покълнаха на Луната

На далечната страна на луната беше проведен биологичен експеримент. Семена от памук, доставени на спътника на Земята от китайския космически кораб Чан‘е-4, са покълнали, информира 24СМИ, позовавайки се на Централната телевизия на КНР.

В съобщението се казва, че Чан'е-4 е завършил успешно първия биологичен експеримент в историята на човечеството. Това е уникално изследване, организирано от човек на спътник на Земята.

Снимка на експеримента с памучни семена, изпратена от Чан'е-4
Снимка на експеримента с памучни семена, изпратена от Чан'е-4 / БГНЕС

Китайските власти не предоставят подробности за реализацията на инициативата. Учените не разкриват как семената са успели да покълнат при условия на ниска гравитация и температури, както и на висока радиация.

Планират се допълнителни експерименти. Космическият кораб отново ще вземе участие при изследвания на далечната страна на Луната.

По време на мисията ще бъдат направени 10 експеримента – шест от Китай и четири от други държави. Сред тестовете ще бъдат засаждане на картофи и други семена.

Китайският космически апарат за изследване на обратната страна на Луната кацна на естествения спътник на планетата ни на 13 януари 2019 г. Това е първата подобна мисия в историята на човечеството.

Апаратът изпрати и на сателита, който поддържа комуникацията между диспечерите на Земята и сондата снимка от "тъмната страна".

Обратната страна на Луната почти не е изследвана, а комуникацията с нея е трудна, защото винаги е обърната в противоположна на Земята посока. За да бъде решен този проблем, през май беше изстрелян сателит в орбита около Луната. Той действа като връзка между космическия апарат и Земята.

Районът от близката страна на Луната има много равни терени, на които може да се кацне, докато далечната й страна е неравна и планинска. /БГНЕС