Перуанският министър на отбраната подаде оставка
Още един министър в Перу напусна поста си след помилването на Фухимори. Министърът на отбраната в Перу Хорхе Нието Монтесиньос подаде оставката си в сряда, съобщи на сайта си местният вестник „Република“.
По данни на изданието, военното ведомство ще бъде оглавено от настоящия министър на здравеопазването в страната Фернандо д'Алесио.
Това е вторият министър, който се оттегля от поста си заради решението на президента Пабло Педро Кучински да помилва предшественика си Алберто Фухимори. Преди Монтесиньос оставки подадоха още министърът на културата Салвадор дел Солар и управителят на държавната телевизия в страната.
БГНЕС припомня, че през април 2009 г. Фухимори, който оглавяваше Перу от 1990 до 2000 г., беше осъден на 25 години затвор. Тогава съдът доказа участието на политика в убийството на 15 души в областта Бариос Алтос, извършени през ноември 1991 г., както и връзката му с отвличането и убийството на девет ученици и учител в Университета "Ла Кантута" в Лима през юли 1992 г. Освен това бившият президент е осъден и за редица случаи, включващи корупция и присвояване на държавни средства. По-миналата седмица обаче 79-годишният Фухимори бе прехвърлен от затвора, където излежаваше 25-годишната си присъда, в клиника в Лима заради ниско кръвно налягане и неравномерен сърдечен ритъм.
Заради влошеното здравословно състояние на предшественика си, действащият президент на страната Педро Пабло Кучински издаде заповед за помилването на Фухимори. Според някои депутати този акт на настоящия перуански лидер е резултат от тайно споразумение, което ще позволи на Кучински да запази поста си и след процеса на импийчмънт.
В резултат на решението стотици се събраха миналия понеделник на площада Сан Мартин в центъра на Лима, за да протестират срещу помилването. Демонстрантите пробиха полицейския кордон около площада и започнаха да се придвижат към болница "Сентенарио", където протича лечението на Фухимори. Друга група протестиращи пък се отправи към официалната резиденция на държавния глава. Според вестник "Република" полицията е използвала сълзотворен газ срещу тях. По-късно броят на участниците в демонстрациите в Лима достигна близо 5 000 души. Стигна се и до сблъсъци между силите на реда и протестиращите. Протестите продължиха и след това.
В своя защита Кучински заяви ,че това е "било може би най-трудното решение в живота му", но не е могъл да остави бивш президент да умре в затвора.
„Това, може би, беше едно от най-трудните решения в живота ми. Става дума за здравето и живота на бившия президент на Перу. Убеден съм, че всички ние, считащи себе си за демократи, не можем да допуснем Алберто Фухимори да умре в затвора. Правосъдието и отмъщението са две различни неща“, констатира той. /БГНЕС