Завършиха протестите за „защита на гръцкия характер на Македония“

"Македония=Гърция" гласяха надписите върху знамената
"Македония=Гърция" гласяха надписите върху знамената / БГНЕС

Под мрачния метален поглед на конникът Александър Велики 3000 души се събраха близо до родното място на древногръцкия владетел, за да призоват Гърция да заеме твърда позиция пред бившата югославска република Македония в преговорите за името й.

Мирният протест в северното село Пела беше сред най-възловите 25 събития, организирани в провинциални градове в цяла Гърция от хардлайнери, които се противопоставиха на използването на каквото и да било име, съдържащо терминът „Македония“. Протестът беше отразен от редица гръцки и македонски медии, сред които Катимерини и МИА.

Роденят през IV век Александър Велики е управлявал древното царство на Македония, по-голямата част от което по-късно станало гръцка провинция на Македония.

Тъй като Македония придоби независимост от бивша Югославия през 90-те години на миналия век, гръцкото правителство настоя, че това име предполага териториална претенция за провинцията.

"Уважавайте историята, уважавайте Гърция", бе изписано на знаме на протеста на площада в село Пела, на около миля от руините на древното селище, където се е родил великият пълководец. Друг надпис гласеше: "Ти си роден македонец, няма да „станеш“ такъв".

3 000 души се събраха в родното място на Александър Македонски
3 000 души се събраха в родното място на Александър Македонски / БГНЕС

Между присъстващите бяха лидерът на гръцката партия Съюз на централистите Василис Левендис и префекта на областта Централна Македония, Апостолос Сисикостас.

"Комитетът за борба с гръцкия характер на Македония" обяви, че гражданите от съседната държава провеждат поредната битка за гръцкия характер на Македония.

Полицията възпрепятства трима телевизионни журналисти от Македония да отразят протестите, позовавайки се на опасения за тяхната безопасност. По-рано министерството на външните работи на Македония предупреди гражданите си да избягват местата за провеждане на митингите.

Македония и Гърция започнаха преговори тази година, за да прекратят 27-годишния си спор за името, което попречи на усилията на македонската държава да се присъедини към НАТО и Европейския съюз.

Премиерът на Македония Зоран Заев заяви, че е готов да промени името на страната си. Гръцки официален представител обаче предупреди миналата седмица, че перспективите за сключване на сделка в рамките на няколко дни са намалели.

Правителството на Македония в Скопие отрече, че има планове за гръцката провинция. Атина заяви, че името Македония също така представлява завещаното древногръцко наследство от Александър, който започва от северна Гърция, за да построи империя, достигаща до Индия.

Един от участниците в протеста Евгения Саригианиду заяви, че се надява протестът да затвърди официалната позиция на Гърция в преговорите.

"Не мисля, че преговорите са приключили, защото те могат да бъдат повлияни от бъдещи събития - като нашата реакция сега", каза тя.

Новите имена за републиката, които понастоящем се обсъждат, включват Нова или Северна Македония.

Организаторите на протеста отхвърлят всяко включване на думата "Македония" и искат бъдещето споразумение да бъде одобрено чрез референдум в Гърция, както македонското правителство обеща да направи.

Те се радват на подкрепата на влиятелната църква в Гърция, с много свещеници и ученици от неделни училища сред присъстващите в Пела.

62-годишният учител Вангелис Воскидис каза: “Протестът е "най-малкото, което можем да направим за нашата страна. Вярвам, че има само една Македония, която е гръцка", каза той. Наш дълг е да упражним натиск, така че името Македония да не се даде на съседите ни".

В двете страни протестите започнаха още в началото на новите преговори за името. Повече от 100 000 души присъстваха на протест в Атина през февруари. /БГНЕС/