Аз ще продължа да ръководя Република Македония и тя ще стане член на НАТО и ЕС, каза още Заев.
Аз ще продължа да ръководя Република Македония и тя ще стане член на НАТО и ЕС, каза още Заев. / БГНЕС
Заев: Или подкрепа от парламента, или нови избори

„Очаквам депутати от ВМРО-ДПМНЕ да уважат волята на мнозинството граждани, които са гласували днес. В противен случай ще проведем предсрочни парламентарни избори веднага. Това заяви македонският министър-председател Зоран Заев в специално изявление след провелия се днес референдум за името на страната, предаде репортер на БГНЕС.

Аз ще продължа да ръководя Република Македония и тя ще стане член на НАТО и ЕС, каза още македонският премиер. Той подчерта, че днес се е провел мирен и демократичен референдум. „Гражданите гласуваха свободно и достойно. Всеки гражданин гласува по собствено желание. Волята на гражданите е неприкосновена и трябва да бъде уважавана от всички. Днес е успех за демокрацията и европейска Македония. Успехът е общ на всички граждани и нашата страна, независимо от бойкота организиран от ВМРО-ДПМНЕ“, заяви Заев.

Премиерът на Македония очаква, че голямото мнозинство от гражданите са гласували за европейска и евроатлантическа Македония. Според него сега волята на гражданите от този консултативен референдум трябва да бъде реализирана от политиците. Заев обеща да насърчи процесите за евроатлантическата интеграция на Македония.

Репортерът на БГНЕС от Скопие съобщава, че на днешния референдум са участвали между 630 000 и 650 000. Последните данни на Държавната избирателна комисия са от 18.00 часа местно време. Тогава избирателната активност е била 34%.

Македонският премиер обеща да даде пресконференция след около два часа, на която да отговори на всички журналистически въпроси и да даде най-новите данни за броя на гласувалите.

В Република Македония днес се провежда референдум, на който гражданите трябва да отговорят на въпроса дали одобряват започването на преговори за членство в НАТО и ЕС чрез приемането на Договора с Гърция, който бе подписан на 17 юни в Преспа. Допитването има консултативен характер. Договорът от Преспа не предвижда задължително провеждане на референдум. /БГНЕС